20 maja 2014

Wspomnienia początków bessy

W oczekiwaniu na falę wzrostową kończącą hossę, lub wyraźne wkroczenie w rynek niedźwiadka, postanowiłem zrobić sobie wycieczkę w odległe czasy początków poprzedniej bessy. W tym celu spędziłem kilka godzin w archiwach forum parkietu, przeglądając stare wątki spółek z przełomu lat 2007 i 2008. W ten sposób chciałem sprawdzić, jakie odczucia i myśli towarzyszą inwestorom na początku bessy, aby móc łatwiej rozpoznać tą fazę rynku.

Poniżej zamieszczam kilka cytatów z tamtego okresu. Aby je wybrać, przewertowałem wiele stron. Większość wpisów nie miało żadnej wartości merytorycznej - słowne przepychanki, wyzwiska czy zwykły spam. Udało się jednak znaleźć kilkanaśie, które obrazują stan umysłu inwestorów z tamtego okresu. Celowo nie piszę nicków ani nie podaję których spółek dany wpis dotyczył. Nie chcę nikomu wbijać szpilek ani wypominać, że się mylił. Zbiór wpisów ma mieć w założeniu jedynie wartość edukacyjną.

16 Sie 2007: w spółce w ostatnich 4-6 tyg nie wydarzyło się nic złego co uzasadniałoby obecne spadki. to tylko emocje inwestorów indywidualnych którzy wywalają wszystko PKC. TFI czekają w blokach startowych z worami wypchanymi gotówką, jak zaczną się pakować drobnica odkupi sprzedane akcje 10-20% drożej.

11 Paź 2007: Wygląda na to, że korekta się skończyła.

30 Paź 2007: Ładny trójkącik się utworzył. Wyjście z konsolidacji będzie na pewno do góry (jeśli nic na rynku wielkiego się nie wydarzy, ale jeśli nawet to tylko na chwile może powstrzymać). Teraz ostatni czas, aby wejść na pokład.

14 Lis 2007: Artykuł sponsorowany... zwykłe naganianie na spadki w celu pozyskania tanich akcji od nerwowej drobnicy.

07 Gru 2007: Co jutro Panowie? Kontynuujemy wybicie? Dzisiaj klasyczna zniżka wolumenu przy spadku po wybiciu, jesteśmy koło połowy wybiciowego korpusu - jutro lecimy dalej?

12 Gru 2007: Od jutra zaczynam zbierać akcje... bo są b.tanie, a spółka najgorsze za sobą.

16 Sty 2008: to zaliczyliśmy 3zł [cena], o których parę dni wcześniej wspomniałem, teraz do góry

17 Sty 2008: Witam z rana; Cena wciąż zbyt atrakcyjna, aby odmówić sobie zakupów.... Wypić kawę i ruszamy.

18 Sty 2008: Teraz powstało wyraźne objęcie hossy. Zostanie ono potwierdzone, jeśli w poniedziałek kurs zamknie się na wyższym poziomie niż dzisiaj i będzie to świadczyć o odwróceniu trendu spadkowego.

25 Sty 2008: Ale cisza na wątku. Czyżby wszyscy już sprzedali akcje. To dobry prognostyk na przyszłość.

Oszukałbym Was, gdybym stwierdził że wpisy z tamtego okresu miały tylko taki wydźwięk. Były też takie, w których autor przestrzegał przed dalszą przeceną (niestety w większości przypadków tylko po to, aby podrażnić innych piszących na danym wątku). Takowe były jednak w znaczącej mniejszości i ginęły pośród spamu i wzajemnego poklepywania się po plecach. Wyjątek stanowiły spółki, które w końcówce hossy wzrosły najbardziej i które początek bessy przecenił naprawdę mocno. Przyznaję, że na takich znalezienie optymistów było bardzo, bardzo trudne.

Dla nadania całościowego obrazu, prezentuję wykres WIG z tamtych lat z zaznaczeniem okresu, z którego cytatu pochodzą (czerwona ramka).


Przyznaję, że nawet jeżeli okaże się, że bessa w Polsce już się zaczęła, sytuacja rynkowa i gospodarcza jest zupełnie inna. Nie jesteśmy tak przewartościowani jak w 2007 roku. Nie był ostatniej euforycznej fali wzrostów. Gospodarka jeszcze przyspiesza, a nie toczy się swoim pędem. Informacje z zagranicy są lepsze niż wtedy, a inwestorzy bardziej doświadczeni. Mimo to wydaje mi się, że warto uświadomić sobie, że pewne schematy zachowań mogły pozostać niezmienione i spróbować na ich podstawie ocenić aktualną fazę rynku.

13 komentarzy:

 1. A tymczasem dzisiaj, tj. 20.05 to samo forum:
  "nasz WARZYWNIK = szkoda czasu na niego jesli chodzi o gre na futach banany = umieralnia"
  "Koniec z cyklami hossa-bessa. Naszepodwórko to będzie agonia qasi rynku kapitałowego. Zanik obrotów, puste arkusze etc."
  "...ani hossa ani bessa ...na zapyziałym bananie taka terminologia nie obowiązuje .. rynek nie gra takiego syfu dawno nie pamiętam .."

  Faza zwątpienie/depresja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może. Ale to akurat cytaty z wątku, w którym wkleiłem link do tego wpisu. Zobacz na wątkach spółek, że wcale nie jest tak pesymistycznie.

   Usuń
 2. Dlaczego cytaty są podane bez autorów?

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie cytaty można znaleźć w każdym okresie. Zawsze na forach przeważają "optymiści", którzy czekają na wzrosty. To naturalne, jak ma się akcje danej spółki to subiektywnie czeka się na ich wzrost.
  Dla porównania warto poszukać cytatów na tych samych spółkach przy dnie bessy.
  Na marginesie - fora to przede wszystkim wyrażanie swoich emocji (niestety). Choć jest pozytywny wyjątek - stockwatch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej. O wpisach na początku hossy/końcu bessy też planuję napisać. Zapewniam, że wydźwięk większości był nieco inny :)

   Usuń
 4. a dax zaraz przebija szczyt historyczny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę co się dzieje. Nie chce spadać, dlatego od wczoraj częściowo jestem już bykiem (patrz wpisy z Twitter'a widoczne obok).

   Usuń
 5. no tak, a podajesz co kupiłeś ?
  bo nie umiem znaleźć

  OdpowiedzUsuń
 6. Widać już powrót dobrych nastrojów. A miała być bessa... haha

  Łukasz pewnie kupił jaką spółkę dywidendową :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bessa będzie, nie martw się. Na długi termin teraz bym nie kupował, ale grzechem byłoby zmarnować okazje, skoro rynek daje możliwości zarobku.

   Usuń