8 stycznia 2013

Najlepsze dokumentalne filmy o giełdzie

Jakiś czas temu, umieściłem na blogu listę najlepszych, moim zdaniem, fabularnych filmów o giełdzie. Tym razem chciałbym podzielić się listą filmów dokumentalnych o tej tematyce. Podobnie jak w przypadku filmów fabularnych, nie jest to kompletna lista. Wybrałem jedynie te, które moim zdaniem są najlepsze.



Floored - historia giełdy sprzed epoki internetu. Prawdziwe historie traderów z Wall Street, opowiadane przez nich samych. Tłok, nerwy, hałas, emocje, szybkie zyski i spektakularne straty. Naprawdę ciekawy dokument, dostępny w całości na Youtube. Póki co, tylko w wersji angielskiej.



Milion Dolar Traders - ciekawy eksperyment, w którym ośmioro śmiałków nie związanych wcześniej z giełdą, tworzy zespół traderów w londyńskim City. Wszystko odbywa się pod patronatem znanego inwestora, który daje im do dyspozycji milion dolarów z własnych pieniędzy. Obecne na sali kamery, pokazują zachowania i dylematy zwykłych ludzi, w trakcie gdy na giełdzie. Naprawdę polecam. Film w całości dostępny na Youtube w wersji angielskiej.



Enron: The Smartest Guys In The Room - w 2001 roku upada Enron, wielka amerykańska firma. Okazuje się, że kwitła tam kreatywna księgowość, dzięki której pompowano zyski i ukrywano straty. Cena akcji spadła z około 90 dolarów do kilku centów. Była to lekcja ekonomii, z której niestety do dziś świat nie potrafi wyciągnąć wniosków.



Inside Job - Jeden z wielu filmów o kulisach kryzysu kredytów subprime w USA, który trwa do dziś. Doskonały dokument, ukazujący schemat powstania kryzysu oraz to, jak instytucje za niego odpowiedzialne, zdołały na nim jeszcze zarobić. Obowiązkowa pozycja dla każdego inwestora.



Too Big to Fail - Fabularyzowany dokument o kryzysie roku 2008. Przedstawia nieco inny punkt widzenia niż Inside Job, skupiając się na osobie Henry Paulsona, który w roku kryzysu był sekretarzem skarbu USA. Wraz ze swoim zespołem, Benem Bernanke i szefami największych banków inwestycyjnych USA próbują znaleźć rozwiązanie. Znaleźli, ale na bohaterów zdecydowanie się nie nadają.



4 komentarze:

 1. Dzięki Frog za tego posta. Pooglądam i myślę, że czegoś się przy okazji nauczę

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam jeszcze "Zaróbmy jeszcze więcej". Kiedyś o nim pisałem na blogu:

  http://www.astrobiznes.pl/a/blog/zarobmy-jeszcze-wiecej/0

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie oglądnąłem "Inside Job" i nie chcę mi się wierzyć w jakim świecie człowiek żyje... Szkoda sensu

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post. Ja inwestować na giełdzie zaczęłam dopiero w momencie, gdy moja firma stanęła na nogi po dosyć sporym kryzysie, spowodowanym w dużej mierze przez fatalną księgową. Aktualnie zatrudniłam nowego księgowego i odbijamy się od nizin :) Dla ciekawych: see more.

  OdpowiedzUsuń