7 czerwca 2014

Spółki na końcówkę hossy cz. 2

Nadal nie jestem pewien, czy zanim pogrążymy się w nowym kryzysie, dane nam będzie jeszcze wycisnąć trochę zysków z tej hossy. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że po ostatnich decyzjach EBC i oddaleniu do nie-wiadomo-kiedy terminy podwyższenia stóp procentowych w Polsce, szanse te się zwiększyły. W związku z tym prezentuję listę kolejnych kilka spółek, które mają szansę przynieść zyski większe niż średnia rynkowa. Uprzedzam pytania i kąśliwe uwagi - podobnie jak poprzednio, lista ta nie jest przeglądem mojego portfela. Nie wierzę w moc sprawczą swoich wpisów. Podkreślam, że są to spółki, które moim zdaniem warto OBSERWOWAĆ. O ewentualnym zaangażowaniu i jego momencie niech każdy decyduje sam.

Rovese - spółka nieco kontrowersyjna, zwłaszcza w kontekście kupowania przez głównego akcjonariusza spółek od... samego siebie. Spowodowało to przecenę dwa lata temu, czego niektórzy nie mogą wybaczyć do dziś. Ale historię zostawiamy historykom. Faktem jest, że niedawno spadła o 50%, podobnie jak opisywane w poprzednim wpisie Groclin i Decora. To samo z siebie powoduje, że jakieś odbicie się należy. Wzmożone obroty pod koniec maja rodzą pytanie, czy 'coś się szykuje'. Spółka ma problemy z zyskownością, ale w ostatniej fazie hossy rynek najmniej patrzy na fundamenty. Na spółkę zwracałem uwagę jeszcze na Twitterze.


Braster - wielkie plany, wczesna faza rozwoju. Porównywana z MAB i MDG przez posiadaczy, ale tylko dlatego, że działa w tej samej branży. Do rozpoczęcia komercyjnej sprzedaży miną jeszcze lata. To zbyt długo, aby urosnąć zanim przyjdzie rynek niedźwiedzia. Ryzyk jest tu multum, ale hossa ma swoje prawa. Jak pokazał ten rok, spółka ma potencjał wzrostu kursu. Niedawna emisja po 13 zł zapewne nieco usztywni tą zmienność, ale spółkę warto obserwować. Patrząc na kurs odnoszę wrażenie, że bez pogłębienia spadków, trudno będzie rozpocząć wyraźniejszy ruch w górę.


Elektromont- mała spółka z branży budowlanej, o której mało kto mówi lub pisze. Wypatrzona przeze mnie w okolicach 40-50 groszy. Niestety, nie zarobiłem na ostatnich wzrostach. A te były zasłużone. Wyniki coraz lepsze, i kurs zaczął to uwzględniać. Odstrasza mikroskopijna płynność i brak chętnych do sprzedaży. Chociaż akurat to drugie ma swoje zalety - korekta z tego roku pozostawiła spółkę nienaruszoną. Widzę tu możliwość kontynuacji dobrej passy, na fali odradzającej się branży.


Agtes - na pierwszy rzut oka perełka. Planowane dywidendy, płacący klient i planowany wzrost nakładów na wojsko pobudzają wyobraźnię. Niestety, mamy tu zniecierpliwionych akcjonariuszy, którzy obejmowali akcje jakiś czas temu po cenach o wiele niższych niż obecna. Trzeba oddać spółce, że w dokumencie informacyjnym przygotowanym na debiut pisała o możliwej podaży z ich strony. Kto to przeczytał, nie dał się ubrać w akcje na pierwszej sesji. Sytuację pogarsza brak wiodącego akcjonariusza (spółka de facto jest 'niczyja') i ogólny negatywny sentyment dotyczący przetargów organizowanych przez MON w ostatnich latach. Póki co, więcej przemawia za staniem z boku. Ale kto cierpliwie wyczeka na moment, w którym sprzedający odpuszczą, może być wynagrodzony.


Na dziś to tyle. Kolejne spółki opiszę zapewne w przyszłym tygodniu. Jeżeli chcecie zwrócić uwagę na inne ciekawe walory, zapraszam do "naganiania" w komentarzach. Tylko proszę o choćby krótkie uzasadnienie :).


8 komentarzy:

 1. Ten Elektromont naprawdę ciekawy. Thx :) Płynność faktycznie porażająca - zlecenia po 30 zł ;d

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę że można zastanowić się nad MCI, dziś kurs przebił opory na wysokich obrotach dając techniczny sygnał kupna. Poza tym w spółce ostatnio bardzo dobrze się dzieje, no i te wskaźniki:
  C/Z - 2,10
  C/WK - 0,70
  Chyba warto się przyjrzeć ...

  OdpowiedzUsuń
 3. na stooq zmienili tabelki akcjonariatów na wszystkich spółkach i podaja też poniżej 5% , mam pytanie ,czy TFI itp stany akcji podają co kwartał w raportach i jest to do wglądu dla wszystkich ?

  Taki Mercor wygląda imponująco :
  http://stooq.pl/q/h/?s=mcr

  a takie CNG też niczego sobie:
  http://stooq.pl/q/h/?s=cng

  raczej ulica nie siedzi na akcjach ani tym bardziej w funduszach.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem tylko o corocznych zestawieniach akcji w portfelach OFE.

   Usuń
  2. A możesz podać źródło z jakiej strony można zaczerpnąć dane o portfelu akcyjnym OFE?

   Usuń
  3. Agencja PAP podaje w połowie stycznia. Wpisz w google "akcje w portfelach OFE" i wyskoczy mnóstwo linków. Każde OFE wydaje osobny komunikat. Nie widziałem jednego łącznego zestawienia.

   Usuń
 4. To ja ponaganiam . Przez lata NC w ogóle dla mnie nie istniał, ale ostatnio zdecydowałem się zaryzykować. Jako że NC to dla mnie synonim "zalegalizowanego złodziejstwa" to póki co ostrożnie 12% portfela włożyłem w 3 spółki - Agroliga (tania jak barszcz ale ryzykiem jest sytuacja na Ukrainie, planowana emisja po nie wiadomo jakiej cenie i zastrzeżenia audytora do raportu), Galvo (dobra sytuacja finansowa, budowa nowej linii ma zwiększyć moce produkcyjne i umożliwić stosowanie nowych technologii. Ryzykiem jest przedłużający się proces uruchomienia tej linii, nie znane przełożenie na przychody w najbliższym czasie) i Blue Ocean Media (spółka tania, niezadłużona, perspektywiczna i rosnąca - agencja reklamowa głównie dla developerów -ryzykiem jest rozwijany przez spółkę program do wyświetlania reklam - dotowany ze środków ue i z kredytu ma zwiększyć marże, ale czy się sprawdzi to nie wiadomo. Ponadto jeden z większych akcjonariuszy ostatnio wyprzedawał akcje i ma ich jeszcze sporo do wyrzucenia. Majątek spółki to głownie WNIP - ten rozwijany program do reklamowania. No i sama spółka to przedsięwzięcie pani Marty Skawińskiej. Zdaje się jej mąż, przewodniczący Rady Nadzorczej BOM rozłożył już jedną spółkę na NC - PowierPrice. Dlatego do tej inwestycji podchodzę szczególnie ostrożnie. Podpatruję także Plasmę, Epigona, WRE, S4E i Orphee ale większego procenta środków nie zaangażuję w NC obecnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super komentarz. Typy i konkretne uzasadnienie + opis ryzyk.
   Ja już mam ponad 50% kapitału w spółkach z rynku NC.

   Usuń