10 stycznia 2013

Ciekawe cytaty na temat giełdy

Wielu ludzi powiedziało wiele mądrych rzeczy na temat inwestowania. Zamiast samemu dochodzić do niektórych wniosków, warto przeczytać co mieli do powiedzenia. Część z przytoczonych cytatów odnosi się bezpośrednio do giełdy. Niektóre dotyczą innych aspektów życia, ale warto, aby każdy inwestor je przeczytał i wziął sobie do serca. Do każdego cytatu pozwoliłem sobie dopisać to, jak ja rozumiem dane przesłanie.

"Ryzyko bierze się z niewiedzy o tym co robisz" oraz "Szeroka dywersyfikacja jest konieczna wtedy, gdy inwestorzy nie wiedzą co czynią" - planuj swoje inwestycje, analizuj spółki i wybieraj mądrze.

"Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1" - gdy spółka zaczyna spadać i ma ku temu powód, ucinaj stratę. Nie licz na cud.

"Wielkie okazje inwestycyjne pojawiają się, gdy wspaniałe spółki są dotknięte przez niespodziewane okoliczności, które powodują przecenę akcji" - kupuj tylko dobre spółki, najlepiej podczas kryzysów.

"Wall Street to jedyne miejsce, do którego jedni przyjeżdżają rolls royce'ami, aby zasięgać porad u tych, którzy podróżują metrem" oraz "Jedyny pożytek z prognostyków giełdowych polega na tym, że na ich tle dobrze wypadają wróżbici" - nie słuchaj analityków.

"Ludzie, którzy unikają niepowodzeń, unikają też sukcesu" oraz "Wygrywanie oznacza brak strachu przed przegraną" - inwestor musi liczyć się ze stratami i je akceptować.

"Jeżeli świetna transakcja jest na pierwszych stronach, w większości przypadków jest już za późno. Szukajmy nowej transakcji" - patrz punkt 10 mojego dekalogu .

"Jeśli interes pójdzie dobrze, to akcje być może też" - cena akcji dobrych spółek nie zawsze musi rosnąć.

"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia" oraz "Ilekroć znajdziesz się po stronie większości zastanów się przez chwilę" - słuchaj innych, ale ufaj tylko sobie. Miej swoje zdanie.

"Jestem w stanie przewidzieć ruchy planet we Wszechświecie, ale nie ludzkie emocje" - naukowcy, profesorowie i wielcy myśliciele, nie nadają się na inwestorów. Sukces odnoszą ci, którzy czują rynek.

Autorami większości powyższych cytatów jest oczywiście Warren Buffett. Kilka jest od Marka Twaina i Izaaka Newtona. Jest też kilka znalezionych w internecie bez podania autora. Na koniec podam kilka moich zasad, które sam wykreowałem i które staram się stosować.

"Nie ważne, że straciłeś lub zarobiłeś mniej, niż mogłeś. Ważne, czego się nauczyłeś".

"Nigdy nie wiń za nic rynku. On ma zawsze rację".

"Za wszystkie swoje sukcesy i niepowodzenia na giełdzie, odpowiadasz tylko i wyłącznie ty".

3 komentarze:

 1. ja dodam :

  .Nie bój się kryzysu,bój się boomu gospodarczego ! ( 95 % ludzi robi odwrotnie )
  ....KRYZYS to szansa,BOOM gospodarczy to ryzyko

  Pablo

  OdpowiedzUsuń
 2. ja dodam:

  kolega "Anonimowy" - z góry się pomylił

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dodam swój całkiem fajny
  "„Ceną jest to co płacisz, wartością – co dostajesz.” Warren Buffet

  OdpowiedzUsuń