17 stycznia 2013

Czas zarabiania

W USA indeksy giełdowe właśnie biją rekordy tej hossy. We Francji indeks CAC40 osiągnął dziś swoje roczne maksimum. Niemiecki DAX również znajduje się w okolicach maksimów ostatnich 12 miesięcy. Indeksy rosną, pomimo zapowiedzi katastrofy gospodarczej zapowiadanej na trwający rok. Jednak giełda dyskontuje już to, co nastąpi później - ożywienie gospodarcze.

Cztery i pół miesiąca temu, we wpisie "Co nam przyniesie Jesień 2012" pisałem, że obstawiam iż za 6 miesięcy będziemy wyżej niż wtedy. Kolejnego dnia dopisałem tam pewną uwagę: "Dzisiaj (4 września 2012) usłyszałem w Radio, że Ludwik Sobolewski odradza w obecnej sytuacji inwestowanie w akcje. Odradza zwłaszcza osobom mało doświadczonym oraz tym z niewielkim kapitałem. Radzi poczekać aż skończy się kryzys. Jak dla mnie trudno o bardziej byczy sygnał... Jeszcze tylko niech RPP da znak do startu."

Nie będę kopał leżącego, czyli byłego już prezesa GPW. Mylił się, jak wielu innych speców. To jednak naprawdę był byczy sygnał (zniechęcenie ogółu inwestorów, odzwierciedlone w wypowiedzi prezesa). Nieco później RPP dała sygnał do startu i Polska dołączyła do krajów łagodzących politykę pieniężną. No i mamy to, co mamy.

Codziennie coś "odpala". Podobnie jak inni, staram się szukać najlepszych okazji. Jednak nie dokonuję wielu transakcji. Wybrałem ostatecznie 2 spółki i mam w nich długoterminową pozycję większością posiadanego kapitału. Jedynie kwota odłożona na podatek za zeszły rok, chwilowo pracuje nieco bardziej intensywnie.

Takie rozwiązanie uważam za optymalne. W hossie wystarczy wybrać dobre, tanie spółki i poczekać. Zapewne ominie mnie wiele odpałów i okazji do zarobku, ale tak to już jest. Nie da się zarobić na każdym wzroście.


4 komentarze:

 1. Niech zgadnę: masz Lug i Graal?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie spółki wybrałeś. Ursus, Graal czy Plasma ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo proszę mi wyjaśnić, co jest dobrego w spółce Lug.
  Dla mnie to ona ma 90% potencjał spadkowy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dyskutuję już o szczegółach swoich inwestycji. A o wszystkich wyżej wymienionych spółkach pisałem we wpisie Spółki na rok 2013

  OdpowiedzUsuń