27 października 2012

Szukanie spółek na hossę

Zbliżamy się wielkimi krokami do końca świata. Gdyby jednak jakimś cudem ten nie nastąpił, dobrze by było zająć odpowiednie pozycje na giełdzie. Zwłaszcza w kontekście faktu, że obniżka stóp procentowych przez RPP jest raczej przesądzona i niewiadomą pozostaje jedynie jej skala. A taki ruch zazwyczaj poprzedzał początek hossy. Spodziewam się niestety symbolicznego cięcia, o 25 pkt bazowych. Większa obniżka byłaby przyznaniem się członków RPP do błędu w kwestii wiosennej decyzji o podwyżce oraz braku zmian miesiąc temu.

Nastroje wśród inwestorów są minorowe, widać to po ruchu na forach internetowych i obrotach na giełdzie. Ujawniane coraz to nowe przekręty, interwencje KNF, oraz bankructwa firm do niedawna uznawanych za stabilne dodatkowo zniechęcają do inwestowania. Wydaje się to dobry moment na zakupy. Taka sytuacja trwa już dość długo i w sumie przestała podlegać pod definicję "momentu". Tym bardziej więc wydaje się, że do początku hossy coraz bliżej.

W oczekiwaniu na efekt obniżki stóp, należy skupić się na szukaniu okazji inwestycyjnych. Przyznam, że mam też problem ze znalezieniem ciekawych spółek, które byłyby wyceniane atrakcyjnie pod kątem inwestycji długoterminowej. A na spekulowanie naprawdę nie mam ochoty. Co lepsze zdążyło już niestety wzrosnąć. Może i będzie rosło dalej, ale lepsze wyniki przynosi kupowanie spółek zapomnianych. A dobrych, nie zadłużonych i zapomnianych spółek z potencjałem nie ma wielu. Przynajmniej mi ciężko je obecnie znaleźć, ale nadal szukam.

Jest Ursus, który ma szansę zawojować nowe rynki dzięki znanej marce, ale od dna wzrósł już sześciokrotnie i planuje emisję która rozwodni zyski. Jest Graal z dobrymi wskaźnikami i zyskami, ale żonglowanie spółkami zależnymi nie dodaje spółce przejrzystości. Solar okazał się o wiele gorszą spółką niż to wynikało z prospektu, a zaufanie do głównych akcjonariuszy prędko się nie odbuduje. Medicalgorithmics to świetna spółka, ale już dosyć drogo wyceniana przez rynek - wzrosła w tym roku już ponad czterokrotnie. Mabion ma potencjał, ale to wielka niewiadoma - pierwsze zyski to nadal odległa przyszłość. Mercor wygląda atrakcyjnie, ale działa w trudnej branży związanej ściśle z pogrążoną w kryzysie budowlanką. Helio szoruje po dnie i nie ma długów, ale powrót do dawnej rentowności może być bardzo trudny do osiągnięcia. Ekoeksport to bardzo ciekawa i rozwojowa spółka, ale wydaje się iż sporą część sukcesu ma już w cenie.

Chyba czas na kolejną rundkę po spółkach w nadziei na znalezienie kolejnych przyszłych gwiazd.

6 komentarzy:

 1. Jeżeli zakładamy hossę to zazwyczaj najmocniej rosną te spółki ,które wczesniej juz duzo urosły i wydaja się drogie,ale dla asekuracji może zrobić tak:
  1/3 portfela w spółki które duzo wzrosły ,ale wydaje się,że mają dalszy potencjał na przyszłość
  1/3 portfela w spółki które srednio wzrosły od dołka-te ktore raczej budują konsolidację/akumulują się
  1/3 portfela w spółki ,które są na dnie ,są nisko wyceniane do WK ,ale nie sa zagrozone bankructwem i mają perspektywy

  1/3 Ursus
  1/3 Mercor
  1/3 Duon


  czas zweryfikuje ,oczywiście każdy sam podejmuje decyzje.
  AT 5% AF 90% psychologia 5%
  ..." kupuję część firmy na lata,jeżeli miałbym je mieć na chwilę to nie kupuję je wcale "...

  ..."ludzie powinni inwestować tak ,jakby mieli np.tylko 20 możliwości zakupu przez całe życie ,wtedy dobór i moment byłby bardziej wyczekiwany,analizowany , ale wtedy Domy maklerskie i analitycy byliby zbędni "...

  tylko inwestowanie skoncentrowane w wartość sprawdza się w długim okresie ,pozostałe gierki spekulacyjne prowadzą do bankructwa lub nerwicy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. portfel taki od cen z 26.10.2012 w dniu 17.07.2013 uzyskał :
   zysk +24,50 %
   Wig20 w tym czasie równo na 0%

   mimo ,że żadnej hossy nie było .

   Usuń
  2. mijają kolejne 2 miesiące i wygląda to jeszcze lepiej :
   portfel od 26.10.2012 na plusie 47,6%
   wig20 na plusie 4 %

   Usuń
 2. Dzisiaj wpadł mi w oko PROCAD - rating na SW bezpieczny, kryzys widać tylko na wykresie (przychody i zysk stabilne) - kurs na poziomie dna poprzedniej bessy.

  OdpowiedzUsuń
 3. jesli szukasz dobrej spółki i zapomianej przez wszytkich zerknij na Patentusa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja myślę, że będzie to hossa spółek innowacyjnych, spółek nowych technologi. Obstawiałbym Mabion, o którym pisałeś. Jest na ostatniej prostej w drodze do wdrożenia leku, a kurs taki jak dwa lata temu ...

  OdpowiedzUsuń